17 Mayıs 2011 Salı

arkası yarın! 2

'arkası yarın!' hikayeler silsilesi

“tarifi zorlaştıran durumlar karşısında hiçbir alfabenin dil kuralları işe yaramaz. hele sevdiğiniz birini tarif etme konusunda ana diliniz dahi diz çöker, secde eder… benim içinde bulunduğum an işte tam böyle bir şey. tarif edilemeyecek bir ‘güzelliği’ var."

‘hadi canım, abartıyorsun’ diyebilirsiniz. "ama AŞK abartılı yaşamak değil midir? makul olacaksam niye aşık olayım ki?” diye yazdı sevgili yazarım. ve bunu ‘hiççç’ diye sesli bir şekilde yazdığını onayladı.

sapına kadar haklıydı. ‘siktiri boktan’ diye tanımladığımız yaşamımız birden başka bir boyuta geçer. abartılı yaşarsınız. abartılı konuşursunuz. abartılı mutlu olur, üzülürsünüz. bunları nerden mi biliyorum? hepsini yaşadım ve yaşıyorum. ben bu beyaz sayfalarda kaç kişiye aşık oldum bilemezsiniz. o yüzden bana hürmet edin.

“onu ilk gördüğüm anı hatırlıyorum. unutulacak gibi değil zaten. abartılı yaşarız dedim ya, işte o anlardan biriydi bana dönüp bakışı. yönetmen o sahneyi slow motion kurgulamıştı. o sahneyle ödül bile alabilirdi.” hakikaten siz insanlar çok abartılı yaşıyorsunuz.

“onu gördüğümde mevsim normalleri dışında bir sıcaklık yaşıyorum.”yazdı ve birasını su içer gibi lıkır lıkır içiverdi. abartılı ama çok iyi yaşıyorsunuz. özür dilerim insanlıktan.

‘mevsim normalleri dışında sıcaklık’ ne güzelde yazdı. çok önemli bir sırrı yazıverdi benim güzel yazarım. sehven mi yaptı yoksa bilerek mi anlayamadım. ama siz bu cümledeki imgeyi çözemezsiniz! belki de bu yüzden yazdı. akıllı insandır vesselam.

“onu gördüğümde mevsim normalleri dışında bir sıcaklık yaşıyorum. küresel ısınma benim bedenimde. buzlarım eriyiveriyor, ıslanıyor şehirlerim. sular altında kalan bir dünyamda, tek bir yeşillik arayan Nuh’tan ödünç aldığım güvercinim bir çıkar yol arıyor.”

dost acı söylermiş. Nuh’un kurtulma ihtimali benim canım yazarımdan daha yüksekti. 'karaktersiz' diyebilirsiniz bana. haklısınız da. şuan calibri karakterde yazılıyorum. bazen times news roman oluyorum ama onda da takım elbiseliymişim gibi resmi hissediyorum. resmi hisler hiç bana göre değil. kısaca karakterim değişiyor.

“ağzından çıkan her kelime en uzun geceyi yaşar gibi… her kelimesi düşüveriyor kalbimin ‘boşluğuna’. gezegenlerime gök taşı çarpıyor. kıyametim kopuyor.”

benimde bir zamanlar kıyametim olan biri vardı. ben en çok ona aşık olmuştum. mürekkebim akıyordu karşı sayfasında. imla hatalarına uğruyor, anlatım bozukluğuna selam vermeden geçmiyordum dükkanının önünden. hele bir de benim sayfam onun sayfasının üzerine kapanınca halet-i ruhiyemi hiçbir yazar tasvir edemezdi. zira benim dilim, ağzım ve 32 dişim yok ki, kime, neyi anlatayım. kabul edin, siz insanlar benim durumuma çoğu zaman düşüyorsunuz. konuşamıyor olmak ne demek bilirim.

“gülüşüyle iklimim değişiyor. kasvetli bulutların yerini sıcak bir meltem alıyor. onun kokusundan koku taşıyor çok savaş kaybetmiş bedenime. Nuh’un güvercinini tekrar yolluyorum. gelmiyor, bekliyorum. bir ihtimal ağzında bir hayat getirir diye. uçabiliyor olmak özgür olmak demek değildir. istediğin gökyüzünde uçabiliyorsan özgürsündür. sen olacaksan özgürlüğe de varım.”

fedakârlığın Everest zirvesinde… tabi anlayana…

“sen benim yer çekimi kanunumsun! ayaklarının yanına düşüyorum. ezip geçme.”

‘ezip geçme’ bunu söylesen belki geçmez bee sevgili yazarım. telefonuna bir mesaj geldi. beklemediği bir mesajdı galiba. eline aldı telefonu, okumaya başladı. anladım kapatacak beni. sevgili yazarım beddua etmeyi sevmez. Allah’a ısmarlama çekiyor gibi hissediyor kendini; ‘benim için şu kuluna bela yolla’. o sevmez ama ben seviyorum. o mesajı gönderenin Hak Teâlâ bin bir dert versin. amin.

‘ezip geçme’ beni yazaaarıııımm…

meral güler

1 yorum:

  1. ''siktiri boktan diye tanımladığımız yaşamımız..'' Meralciğim, şu an bu iki kelime hayatımı daha güzel ifade edemezdi.. Ağlasam mı, gülsem mi bilemedim... Serbest yazılarının devamını da sabırsızlıkla bekliyoruz efenim.. :)

    YanıtlaSil